tamasha

آخرین خبر

کشف ۶۰۱ شیء تاریخی در اصفهان

فرمانده انتظامی استان اصفهان گفت: با همکاری یگان حفاظت از میراث فرهنگی استان ۶۰۱ شیء تاریخی با قدمت سه هزار و ۵۰۰ ساله در اصفهان کشف شد.

کشف ۶۰۱ شیء تاریخی در اصفهان

سردار میر حیدری گفت: قاچاقچیان قصد خارج کردن ۶۰۱ شی ء تاریخی را از کشور به مقصد اروپا داشتند که با رصد اطلاعاتی نیروی انتطامی و با همکاری یگان حفاظت میراث فرهنگی استان اصفهان شناسایی و دستگیر شدند.از این باند قاچاقچی اشیاء عتیقه ۶۰۱ شیء قیمتی و تاریخی شامل سکه، کوزه و دیگر اشیاء تاریخی با قدمت سه هزار و ۵۰۰ ساله کشف و توقیف شد.به گفته او چهار نفر دستگیر شدند و کارشناسان هم در حال بررسی ارزش این اشیاء هستند.

استان اصفهان با بیش از ۲۲ هزار بنا و اثر تاریخی که یکهزار و ۸۵۰ مورد آن به ثبت ملی و هفت اثر آن به نام‌های میدان امام (نقش جهان)، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع و سه قنات به نام‌های ‘ وزوان’، ‘ مزدآباد ‘ و ‘ مون ‘ به ثبت جهانی رسیده، کانون توجه گردشگران داخلی و خارجی است.

دستگیری قاچاقچیان عتیقه هنگام حفاری

با دستگیری 3قاچاقچی که در حال حفاری برای رسیدن به اشیای عتیقه بودند، چند کوزه تاریخی از آنها کشف شد. به گزارش همشهری، این اتفاق چند روز قبل در شهرستان فلاورجان استان اصفهان رخ داد. روزنامه همشهری امروز،روزنامه همشهری صبح،صفحه روزنامه همشهری،دانلود روزنامه همشهری امروز،همشهری آنلاین

دستگیری قاچاقچیان عتیقه هنگام حفاری

با دستگیری 3قاچاقچی که در حال حفاری برای رسیدن به اشیای عتیقه بودند، چند کوزه تاریخی از آنها کشف شد. به گزارش همشهری، این اتفاق چند روز قبل در شهرستان فلاورجان استان اصفهان رخ داد. فرمانده انتظامی شهرستان فلاورجان گفت: مدتی قبل مأموران پلیس با دریافت گزارش‌های مردمی در جریان فعالیت یک باند 3نفره  قاچاق عتیقه قرار گرفتند. سرهنگ مرتضی هادیان، ادامه داد: گزارش‌ها از این حکایت داشت که این افراد در یکی از مناطق شهر در حال حفاری برای رسیدن به گنج هستند و مأموران پس از انجام تحقیقات تخصصی محل فعالیت آنها را شناسایی کردند. وی گفت: با هماهنگی مرجع قضایی، تیمی از مأموران راهی این محل شدند و 3نفر را دیدند که با استفاده از بیل و کلنگ و دستگاه هیلتی چاهی حفر کرده و سرگرم کندن  هستند. مأموران در یک عملیات ضربتی هر سه نفر را دستگیر و از آنها یک کوزه سالم و 2 کوزه شکسته کشف کردند که پس از انتقال کوزه‌های کشف شده به اداره میراث فرهنگی، معلوم شد   دارای قدمت تاریخی و مربوط به دوران باستان هستند. سرهنگ هادیان با بیان اینکه اشیای تاریخی به اداره میراث فرهنگی شهرستان انتقال یافتند تصریح کرد: هر سه‌قاچاقچی عتیقه دستگیر شده برای انجام اقدامات قانونی تحویل مرجع قضایی شدند.  

آخرین خبر

ایمنا/ فرمانده انتظامی استان اصفهان گفت: 4 نفر از قاچاقچیان عتیقه با ۴۱ شمعدان و ظروف سفالی و ۹۹۹ سکه تاریخی مربوط به دوران هخامنشیان دستگیر شدند. طبق اعلام کارشناسان مربوطه اشیای عتیقه مکشوفه، مربوط به دوره هخامنشیان با قدمت بیش از 2000 سال بوده و ارزش آنها نیز ۲۰۰ میلیارد ریال تخمین زده

آخرین خبر

اعلام جزئیات کشف اشیای عتیقه در لنجان

ایمنا/ فرمانده انتظامی استان اصفهان گفت: 4 نفر از قاچاقچیان عتیقه با ۴۱ شمعدان و ظروف سفالی و ۹۹۹ سکه تاریخی مربوط به دوران هخامنشیان دستگیر شدند. طبق اعلام کارشناسان مربوطه اشیای عتیقه مکشوفه، مربوط به دوره هخامنشیان با قدمت بیش از 2000 سال بوده و ارزش آنها نیز ۲۰۰ میلیارد ریال تخمین زده شده است.

محمدرضا میرحیدری، فرمانده انتظامی استان اصفهان اظهار کرد: مأموران فرماندهی انتظامی شهرستان لنجان درپی کسب اطلاع از حضور تعدادی قاچاقچی عتیقه در این شهرستان موضوع را به صورت ویژه در دستور کار خود قرار دادند.وی افزود: در تحقیقات تخصصی صورت گرفته، مشخص شد قاچاقچیان تعداد مقادیری از اشیای تاریخی را به منزل فردی منتقل کردند و قصد فروش آنها را دارند که بلافاصله مأموران با هماهنگی مقام قضائی وارد عمل شده و در یک عملیات منسجم و هوشمندانه، 4 نفر از قاچاقچیان عتیقه را دستگیر کردند.فرمانده انتظامی استان اصفهان تصریح کرد: مأموران در بازرسی از این منزل ۴۱ شمعدان و ظروف سفالی و ۹۹۹ سکه تاریخی را کشف کرده و تحویل اداره میراث فرهنگی شهرستان دادند.وی ادامه داد: طبق اعلام کارشناسان مربوطه اشیای عتیقه مکشوفه، مربوط به دوره هخامنشیان با قدمت بیش از 2000 سال و ارزش آنها نیز ۲۰۰ میلیارد ریال تخمین زده شده است، در این رابطه پرونده‌ای تشکیل شد و متهمان دستگیر شده برای انجام اقدامات قانونی تحویل مرجع قضائی شدند.وی با بیان اینکه با هوشمندی و اقدام سریع و به هنگام مأموران، نقشه فروش و خروج آثار تاریخی و میراث ملی کشور ناکام ماند، خاطرنشان کرد: برخورد با قاچاقچیان عتیقه در دستور کار جدی پلیس است و از شهروندان می‌خواهیم در صورت اطلاع از فعالیت این گونه افراد سودجو و فرصت‌طلب که به میراث ملی کشور دستبرد می‌زنند، موضوع را از طریق شماره تلفن ۱۱۰ به پلیس اعلام کنند.

آخرین خبر اصفهان در اینستاگرام :https://instagram.com/isfahan_today

انهدام باند قاچاق اشیاء عتیقه در “فریدن”

فکس: 88173968

واتساپ: 09053847100

تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید مفتح شمالی، خیابان شهید نقدی، خیابان شهید حاج محمدیان، پلاک ۲۴، طبقه اول، واحد ۲

کدپستی: 1576643811

ایمیل: [email protected]

گوگل مپ

اطلاعات بیشتر

احتمال وجود باند قاچاق اشیای عتیقه در دست بررسی است/ انتقال تازه‌ترین اشیای کشف شده به گنجینه کرمانشاه

طی هفته‌های گذشته بیش از ۲۸۰ شی تاریخی و عتیقه در استان کرمانشاه کشف و ضبط شده است که در نبود موزه‌ای استاندارد به گنجینه استان منتقل شده‌اند در این میان وجود باند قاچاقچیان در دست بررسی است.

احتمال وجود باند قاچاق اشیای عتیقه در دست بررسی است/ انتقال تازه‌ترین اشیای کشف شده به گنجینه کرمانشاه

طی هفته‌های گذشته بیش از ۲۸۰ شی تاریخی و عتیقه در استان کرمانشاه کشف و ضبط شده است که در نبود موزه‌ای استاندارد به گنجینه استان منتقل شده‌اند در این میان وجود باند قاچاقچیان در دست بررسی است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، چندی پیش امید قادری (مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کرمانشاه) از کشف و ضبط چند قلم شئء تاریخی ارزشمند خبر داد و گفت: نیروهای یگان حفاظت میراث‌فرهنگی استان در روزهای اخیر موفق به دستگیری دو برادر در یکی از شهرستان‌های غربی شدند که قصد داشتند تعدادی اشیای تاریخی را به‌صورت غیرقانونی به فروش برسانند. از قاچاقچیان اشیای عتیقه، دو قطعه گل سینه و یک لوح مربوط به دوره هخامنشی و دو پیکرک فرشته بالدار مربوط به دوره سلوکیان کشف و ضبط شد.

به گفته مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کرمانشاه، پس از انجام بررسی‌های کارشناسان میراث‌فرهنگی روی این اشیای تاریخی مشخص شد که دو قطعه گل سینه و دو پیکرک فرشته بالدار اصل هستند و لوح زرین هم با وجود آنکه از طلا است، اما تقلبی بوده و از آثار هنری دست‌ساز دوره هخامنشی است.

او در ادامه از کشف ۲۷۸ قطعه شیء تاریخی مربوط به دوره هخامنشی نیز خبر داد و گفت: طی هفته‌های گذشته نیز یک لوح زرین تقلبی دیگر مربوط به دوره هخامنشی در استان کشف شد که قاچاقچیان قصد داشتند آن ‌را به عنوان اصل به فروش برسانند که با هوشیاری نیروهای یگان حفاظت استان دستگیر شدند.

 کشف اشیای تاریخی از دوره هخامنشیان و البته کشف دو لوح زرین تقلبی از دوره هخامنشیان در بازه زمانی کوتاه در کرمانشاه این شائبه را بوجود می‌آورد که آیا پای باندی از قاچاقچیان و جاعلان اشیای عتیقه در میان است که سعی دارند با ارائه اشیای اصل و تقلبی از دوره هخامنشان سوداگری جدیدی در حوزه قاچاق و فروش اشیای عتیقه در کرمانشاه و استان‌های مرزی کشور به راه اندازند؟

قادری با تاکید بر آنکه در استان کرمانشاه اراده برای کشف اشیای عتیقه قاچاق بیش از گذشته شده است، گفت: هرچند نمی‌توانم بگویم که در گذشته نیز ممکن است با چنین تعدادی از قاچاق اشیای عتیقه و تاریخی در کرمانشاه روبه رو بوده‌ایم یا خیر اما اکنون رصد اطلاعاتی استان را افزایش داده‌ایم و اراده برای کشف اشیای تاریخی بیش از گذشته شده است.

او در پاسخ به این سوال که با توجه به حجم زیاد کشفیات انجام شده طی هفته‌های گذشته، آیا پای باند قاچاق اشیای عتیقه در میان است که سعی دارند جعل نیز انجام دهند یا خیر، گفت: هرچند طی هفته‌های گذشته بیش از ۲۸۰ شی تاریخی کشف شده که چند شی تقلبی نیز در میان آنها بود و بیشتر آنها نیز مربوطه به دوره هخامنشیان است، اما هنوز به این مهم نرسیده‌ایم که پای باند خاصی درمیان باشد و اکنون نمی‌توانم در این خصوص پاسخ دهم. این موضوع هنوز در دست بررسی است.

به گفته مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کرمانشاه، اشیای کشف شده طی هفته‌های گذشته از سه گروه بدست آمده است. یک گروه از استان مرکزی به استان کرمانشاه آمده بودند تا اشیا را به فروش برسانند و گروه‌های دیگر ساکن استان کرمانشاه بودند. این افراد سوداگر اشیای عتیقه هستند. طبق نظر کارشناسان میراث‌فرهنگی، برآورد می‌شود اشیای تاریخی که اخیرا کشف شده، حدود ۱۵۰ میلیارد‌ ریال ارزش داشته باشند.

قادری یادآور شد: درحال رصد و شناسایی افرادی هستیم که در حوزه حفاری غیرمجاز و فروش اشیای عتیقه فعال هستند. این افراد سعی دارند برای اشیایی که بدست می‌آورند یا پیدا می‌کنند، مشتری پیدا کنند. این مهم نیز از طرق مختلف ازجمله فضای مجازی انجام می‌شود. همچنین به سراغ افرادی می‌روند که در این حوزه سابقه دارند. ما نیز درصدد شناسایی این افراد برمی‌آییم. این افراد دیگر مانند سابق نمی‌توانند هر کاری که می‌خواهند انجام دهند. بسیاری از این افراد درصدد خارج کردن اشیای عتیقه از مرزها برمی‌آیند و تعدادی از آنها نیز در کرمانشاه به فروش می‌رسد. 

به گفته او، اشیای تاریخی کشف شده طی هفته‌های گذشته تا زمان ساخت موزه‌ای استاندارد، در گنجینه استان کرمانشاه نگهداری می‌شوند. البته برخی از این اشیاء ممکن است متعلق به استان کرمانشاه نباشند که با توجه به آنکه توسط واسطه‌ها قاچاق می‌شوند، تشخیص این مهم که متعلق به کجا هستند، دشوار است. با توجه به آنکه هنوز نمی‌دانیم این اشیاء از کجا حفاری شده‌اند از این رو فعلا در گنجینه استان کرمانشاه نگهداری خواهند شد. 

اخبار مرتبط

کلمات کلیدی

نیروی انتظامی , اشیاء تاریخی , دستگیری قاچاقچیان عتیقه هنگام حفاری همشهری , همشهری آنلاین , موسسه همشهری , روزنامه همشهری , Hamshahri , Hamshahrionline , Hamshahri Newspaper , Hamshahri Institute , سینما , آشپزی , بورس , موسیقی , کتاب , ارتباطات , سایبر , ورزش , فوتبال , فرهنگ , اینترنت , سلامت , دانش , جهان , زندگی , اقتصاد , جامعه , تلویزیون , city , تهران , ایران , iran , Tehran , فارسی , آخرین , خبر , اخبار , روز , فوری , مهم , سیاسی , ورزشی , اقتصادی , حوادث , فناوری , عکس , خودرو , علمی , جذاب , کرمانشاه , هخامنشیان , اشیای عتیقه , اشیای تقلبی , لوح مربوط به دوره هخامنشی , اشیای دوره هخامنشی , لوح زرین هخامنشی , سلوکیان , قاچاق اشیای عتیقه

قاچاقچیان عتیقه در اصفهان دستگیر شدند

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا