زندگی

ارز دوج کوین چیست؟ هرآنچه می‌خواهید بدانید، از قیمت تا آینده آن

ارز دوج کوین چیست؟ هرآنچه می‌خواهید بدانید، از قیمت تا آینده آن

در دنیای رمزارزها حتما نام بیت‌کوین و اتریوم را شنیده‌اید. دوج کوین هم یکی از این ارزهاست که سرگذشتش با ارزهای دیگر کمی تفاوت داشته است.

ارز دوج کوین چیست؟ هرآنچه می‌خواهید بدانید، از قیمت تا آینده آن

اگر با دنیای رمزارزها آشنا باشید، حتما نام بیت‌کوین (Bitcoin) را شنیده‌اید. بیت‌کوین و اتریوم (Ethereum) از معروف‌ترین رمزارزها یا به‌قول فرنگی‌ها کریپتوکارنسی‌های (Cryptocurrency) دنیا هستند. دوج کوین هم یکی از همین ارزهاست که البته سرگذشت زندگی‌اش تا اینجای عمر با ارزهای دیگر کمی تفاوت داشته است. در این مقاله، از تمام چیزهایی خواهید خواند که کمکتان می‌کنند با دوج کوین بیشتر آشنا شوید. آماده‌اید؟

شاید شما هم با آن میم (meme) مشهور آشنا باشید؛ تصویر همان سگ بامزه‌ای که با نگاه نافذش به مخاطب نگاه می‌کند و داستان‌ها و جوک‌های زیادی برایش ساخته شده است. میم‌ها همان تصاویر یا نوشته‌های همه‌گیر در شبکه‌های اجتماعی هستند که پیام و محتوای آشنا و خنده‌داری برای کاربران پیدا می‌کنند.

دوج کوین را بهتر بشناسید

رمزارز این سگ نمکین و جوک‌های مربوط به آن، که در آغاز فقط برای تلطیف دنیای دوستداران رمزارزها رواج پیدا کرده بود، در سال ۲۰۲۱ به یکی از ۱۰ رمزارز برتر بازار بدل شد و از دیدگاه ارزش بازار، در جایگاه هفتم میان رمزارزهای مختلف ایستاد.

دوج کوین و تاریخچه آن

اجازه بدهید برای معرفی بیشتر دوج کوین به کمی عقب‌تر برویم؛‌ یعنی زمانی که دو مهندس نرم‌افزار با نام‌های بیلی مارکوس (Billy Marcus) و جکسون پالمر (Jackson Palmer) در اواخر سال ۲۰۱۳ میلادی (معادل سال ۱۳۹۳) اقدام به ساخت آن کردند.

نماد رمزارز ساختگی این دو مهندس همان سگ مشهوری بود که استیکر و جوک‌هایش را در شبکه‌های اجتماعی دیده‌اید. برای نام‌گذاری هم با کلمات بازی شده و واژه انگلیسی داگ یعنی سگ به دوج (doge) تبدیل شده است. این رمزارز، در ابتدای ورود به دنیای ارزهای دیجیتالی، فقط شوخی بود و از آن برای برنامه‌هایی مانند حمایت مالی از مسابقات رانندگی نسکار (NASCAR) و چیزهایی از این‌ دست استفاده می‌شد.

هدف سازندگان دوج کوین این بود که برخلاف بیت‌کوین رمزآلود نباشد و رمزارزی شود که همه آن را می‌شناسند و کاربردهایش را درک می‌کنند. در وب‌سایت این رمزارز هم نوشته شده: «دوج کوین رمزارزی منبع‌باز و هم‌تابه‌هم‌تاست.» منظور چیست؟ یعنی کد تولید آن در اختیار همگان قرار دارد و در بستر شبکه‌ای کار می‌کند که در آن، هر رایانه می‌تواند از اطلاعات رایانه دیگر بهره ببرد یا به آن اطلاعاتی بفرستد.

دوج کوین و شناخت بیشتر رمزارز جدید

دوج‌کوینی که در ابتدا شوخی ساده‌ای از طرف سازندگانش بود و می‌خواست هیاهوی دنیای رمزارزها را به چالش و شوخی بکشد، به‌طور ناگهانی به یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین ارزهای دیجیتالی تبدیل شد. اما چرا؟ ردپای چه کسی به‌ میان بود؟

ایلان ماسک (Elon Musk) را که می‌شناسید. نه؟ منظور همان مهندس، مخترع و کارآفرین بزرگی است که در دنیای فناوری و تولیدات آن نقش مهمی دارد و از ثروتمندترین مردان روزگارمان هم هست. ماجرا از این قرار است که ماسک در حساب کاربری توییترش، که حدود ۵۰میلیون دنبال‌کننده دارد، از دوج کوین نوشت. چه نوشت؟

او در آوریل ۲۰۲۱ توییتی با این مضمون منتشر کرد:

پارس‌کردن دوج در کره ماه.

او این جمله را با نقاشی مشهوری از هنرمند اسپانیایی یعنی خوآن میرو (Joan Miró) همراه کرد. نام نقاشی میرو هم این است: پارس‌کردن سگ در کره ماه. جالب است، نه؟ همه اینها رنگ‌وبوی حمایت ایلان ماسک از دوج‌ کوین را به‌ خود گرفته بود و این رمزارز پرماجرا را وارد دنیایی کرد که بسیار بزرگ‌تر از هدف نخست سازندگانش بود.

پس دوج کوین با حمایت‌ افرادی مانند ایلان ماسکِ پرنفوذ، در‌ میان محبوب‌ترین و معروف‌ترین‌ها قرار گرفته است. این رمزارز با فناوری بلاک‌چین (Blockchain) کار می‌کند و عملکردی مانند بیت‌کوین و اتریوم دارد. بلاک‌چین هم که همان شبکه یا بستر دیجیتالی ایمن و توزیع‌شده است که می‌تواند تمام تراکنش‌های انجام‌شده و غیرمتمرکز با رمزارزها را در خود ذخیره کند.

دوج کوین و شیوه استخراجش

افرادی که ماینر (miner) یا استخراج‌کننده رمزارزهایی مانند دوج کوین هستند نیز با حل معادلات و مسائل پیچیده محاسباتی سعی دارند به پیشبرد تراکنش‌ها در بستر بلاک‌چین کمک و آنها را روی بلاک‌چین دوج‌ کوین ذخیره کنند. ماینرها در ازای استخراج رمزارزهایی مانند دوج کوین می‌توانند از این رمزارز به‌عنوان پاداش دریافت کنند.

به چنین نظامی اثبات کار (Proof of Work) گفته می‌شود. منظور از آن چیست؟ یعنی نوعی توافق عمومی میان کاربران برای انجام کارهای مختلف در شبکه لازم است. به‌عبارت دیگر، رضایت و توافق تمام کاربران است که باعث می‌شود تغییر یا کاری در شبکه انجام شود.

پس ماینرها یا همان استخراج‌کنندگان دوج کوین، با حل مسائل و معادلات ریاضیاتی و محاسباتی پیچیده در شبکه بلاک‌چین، به تولید و استخراج رمزارزها کمک می‌کنند و با حل هر معادله، یک بخش یا در‌ اصطلاح بلوک (Block) به شبکه بلاک‌چین دوج کوین اضافه می‌شود. جایزه این عملیات هم دوج‌کوین‌هایی است که به ماینرها تعلق می‌گیرد.

دولت‌ها و بانک‌ها مؤسسات و نظام‌های متمرکزند که اختیار چاپ فیزیکی اسکناس دارند؛ اما رمزارزهایی مانند دوج کوین در بستری غیرمتمرکز فعالیت می‌کنند؛ یعنی نظارتی مرکزی از سوی هسته‌ای مشخص روی آنها نیست. در واقع، کاربران‌اند که با فعالیت‌هایی که گفته شد، تولید دوج کوین و همتایانش را ممکن می‌کنند.

دوج کوین و تفاوت های آن با بیت کوین

از آنجا که بیت‌کوین معروف‌ترین رمزارز بازار است، مقایسه هر رمزارز تازه‌ای با آن به درک بهترِ موردِ تازه‌وارد کمک خواهد کرد. تفاوت عمده‌ای که میان دوج کوین و بیت‌کوین وجود دارد در ماهیت تورمی آن است. دوج کوین برخلاف بیت‌کوین تورمی است. بیت‌کوین و برخی دیگر از رمزارزها تورم منفی دارند (یعنی در طول زمان، ارزش واقعی‌شان بیشتر می‌شود)؛ اما این موضوع برای دوج کوین صادق نیست.

هیچ محدودیتی برای استخراج دوج‌کوین‌ها نیست. تا بی‌نهایت و آخرالزمان هم می‌توان این رمزارز را استخراج و تولید کرد. میلیاردها دوج‌کوین در گردش است و همین یکی از عوامل ارزانی‌اش به‌ شمار می‌رود. منتها بیت‌کوین تعداد مشخصی دارد. کل بیت‌کوین‌های دنیا حدود ۲۱میلیون کوین است و همین مانع از آن می‌شود که بیت‌کوین ماهیتی تورمی پیدا کند.

مانند رمزارزهای دیگر، برای استفاده از دوج کوین نیاز به کیف پول دیجیتالی دارید. این کیف پول یا روی لپ‌تاپتان نصب می‌شود یا روی تلفن هوشمند یا شاید هم در یک وب‌سایت قرار دارد و به شما خدمات لازم برای نگهداری دوج‌کوین‌هایتان را ارائه می‌کند. با داشتن دوج کوین در کیف پول دیجیتالی‌تان، امکان خریدوفروش کالاها را پیدا می‌کنید. البته هنوز خدمات و محصولات اندکی با دوج‌کوین خریدوفروش می‌شوند.

برای خرید دوج‌کوین باید روند زیر را طی کنید:

دوج کوین و قیمت گذاری این رمزارز

دوج کوین نیز نوعی رمزارز است و مانند تمام رمزارزهای دیگر قیمتی ثابت ندارد. نوسانات ارزش آن در گرو اتفاقات مختلف است. توجه رسانه‌ها از مهم‌ترین عواملی است که روی قیمت این رمزارز اثر می‌گذارد. ارزش دوج کوین در سال‌های نخست زندگی‌اش چندان زیاد نبود. سال‌ها بود که ارزش آن از یک پِنی (یک‌صدم دلار) هم کمتر بود.

در اوایل سال ۲۰۱۸ (۱۳۹۷ شمسی)، دوج کوین به‌خاطر پوشش رسانه‌ای زیادی که درباره‌اش انجام شد، افزایش قیمت مطلوبی پیدا کرد. رسانه‌ها اعلام می‌کردند که دوج کوین به ارزش بازاری در حدود چند میلیارد دلار رسیده است.

در ژوئیه ۲۰۲۰ (مرداد ۱۳۹۹)، حمایت‌های ایلان ماسک باعث رشد ۱۴درصدی قیمت دوج کوین شد. در اوایل سال ۲۰۲۱ (۱۴۰۰ شمسی) نیز ارزش دوج کوین به‌خاطر رسانه‌ها افزایش یافت. تمرکز رسانه‌ای روی رمزارزهایی مانند دوج‌کوین موجب روی‌آوردن معامله‌گرهای حرفه‌ای به این بازار شد.

در ۲۰ آوریل ۲۰۲۱ (۳۱ فروردین ۱۴۰۰) ارزش این رمزارز افزایش چشمگیری یافت و این‌ روزها در حوالی ۰٫۳۵ دلار در نوسان است. برخی از کارشناسان معتقدند قیمت دوج کوین تا پایان امسال به بالای ۱ دلار هم خواهد رسید و در خوش‌بینانه‌ترین حالت، شاید از ۱۰ دلار هم عبور کند.

دوج کوین و مزایای و معایب آن

هر چیزی مزایا و معایبی دارد. قبول دارید؟ برای ورود به دنیای رمزارزها باید دقیق باشید و ببینید مزایا و معایبشان چیست. در این بخش، می‌خواهیم از خوبی‌ها و بدی‌های دوج کوین برایتان بگوییم. خوب گوش کنید:

دوج کوین و سرمایه گذاری روی این رمزارز پرحاشیه

از دوج کوین می‌توان برای خرید و پرداخت استفاده کرد؛ اما برای سرمایه‌گذاری چطور؟ ماهیت این رمزارز کمی با تورم همراه است؛ بنابراین، اگر می‌خواهید روی آن سرمایه‌گذاری کنید، باید دقت زیادی به‌ خرج بدهید.

این رمزارز تازه‌به‌‌شهرت‌رسیده بر پایه جوک و شوخی طراحی شد، ولی بعدتر زندگی‌اش رنگ‌وبویی جدی در دنیای رمزارزها گرفت؛ بنابراین، قبل از ورود به سرمایه‌گذاری کلان روی آن، باید بدانید با موردی روبه‌رو هستید که حیات و ارزشش وابسته به رسانه‌ها، اخبار و حواشی است. به‌عبارت دیگر، نوسانات قیمت دوج کوین تا حد زیادی وابسته به اقدامات و رخدادهایی تصادفی است.

اگر قصد ورود به دنیای دوج کوین را دارید، حواستان را جمع کنید. حرکت منطقی این است که در چنین بازاری با تمام سرمایه وارد نشوید. شاید شما هم دوست دارید که از قافله عقب نمانید و شانس‌تان را امتحان کنید. ایرادی ندارد. منتها تمام توان و بودجه‌تان را وارد بازار دوج کوین نکنید.

البته این را هم بدانید که دوج‌کوین توانسته خود را در جایگاه رمزارزی مطرح کند که با آن فعالیت‌های خیرخواهانه زیادی پیگیری می‌شود. حضور حامیان حرکت‌های انسان‌دوستانه‌ای که از این رمزارز برای پویش‌ها و اقدامات مختلف خود بهره می‌برند هم می‌تواند تا حدی تعادل را به دنیای دوج‌کوینی تقدیم کند.

دوج کوین و شناخت نکات لازم برای سرمایه گذاری

دوج کوین و آینده این رمزارز متفاوت

دوج کوین رمزارزی در حال توسعه و رشد است. جای تعجب ندارد که نوسانات زیادی را در مسیر آینده‌اش تجربه خواهد کرد. البته روند روبه‌رشد حیات دوج کوین چشم‌ها را به روزهای خوش‌تر آینده خیره کرده است.

با این حال، هرگز نمی‌توان نظراتی قطعی درباره روند رشد یا افول رمزارزی مانند دوج کوین داشت. حتی جکسون پالمر، از خالقان این رمزارز هم نگرانی‌هایی بابت آینده این رمزارز دارد و معتقد است شاید توجه عمیق رسانه‌ها و بازی‌های تبلیغاتی بتواند روند رشد دوج کوین را تحت‌تأثیرات منفی قرار بدهد.

نظرات ضدونقیضی درباره آینده و چشم‌انداز دوج کوین وجود دارد. برخی از نفوذ نظرات چهره‌هایی مانند ایلان ماسک روی قیمت این رمزارز می‌هراسند؛ اما برخی هم بر این باورند که دوج کوین قابلیت بدل‌شدن به ارزی را دارد که میان عموم محبوب و کاربردی است. ماهیت تورمی دوج کوین ، در صورتی که به همین‌شکل باقی بماند، آن را بیشتر و بیشتر به ارزهای واقعی شبیه می‌کند.

دوج کوین رمزارز جالبی است و اگر به ارزهای دیجیتالی علاقه دارید، دانستن درباره آن برایتان شیرین خواهد بود. این رمزارز مانند همتایان دیگر خود می‌تواند فرصت‌های تازه‌ای در حوزه تراکنش‌های مالی، سرمایه‌گذاری و البته ارتباطات ایجاد کند. امنیت و شفاف‌بودن شبکه‌های بلاک‌چینی و برداشتن مرزهای سانسور و تولید محتوا از جمله ویژگی‌های برجسته این فناوری‌های تازه است.

حذف نگاه متمرکز و نظام‌هایی مانند دولت‌ها و بانک‌ها بر شبکه‌ها می‌تواند دنیا را دگرگون کند. رمزارزها آمده‌اند که بمانند؛ حتی اگر هنوز گُنگ و نامفهوم باشند و برای شناختشان نیاز به مطالعات بیشتر داشته باشیم. دیدگاه و احساس شما نسبت به رمزارزها چیست؟‌ آینده‌شان را چطور پیش‌بینی می‌کنید؟

منابع دیگر: edition.cnn و forbes و fixedfloat و trading-education و indiatoday

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام و ایمیل مرا در این مرورگر برای افزودن دیدگاه در آینده، ذخیره کن.

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

اگر این دیدگاه پاسخ داده شد، به من ایمیل بزنید.

منبع

ارز دوج کوین چیست؟ هرآنچه می‌خواهید بدانید، از قیمت تا آینده آن
www.chetor.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا