زندگی

خادمی در جوار حرم عبدالعظیم حسنی (ع) / مهرورزی کادر دارالشفاء کوثر و حسّ رضایت‌مندی بیماران نیازمند + عکس و فیلم

.

خادمی در جوار حرم عبدالعظیم حسنی (ع) / مهرورزی کادر دارالشفاء کوثر و حسّ رضایت‌مندی بیماران نیازمند + عکس و فیلم

مقابله با بیماری کرونا، روح و جسم‌شان را خسته کرده است اما همجواری با حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) خستگی را از تن آنها زدوده است و وقتی نام خادمی حرم را به آنها اطلاق می‌کنید، شوق و شعف تمام چهره آنان را فرا می‌گیرد.

خادمی در جوار حرم عبدالعظیم حسنی (ع) / مهرورزی کادر دارالشفاء کوثر و حسّ رضایت‌مندی بیماران نیازمند + عکس و فیلم

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، آستان حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) در شهرری این روزها مأمن کسانی است که با شور و اشتیاق به زیارت حضرتش می‌آیند تا مشمول روایت امام هادی (ع) شوند که فرمود: اگر قبر عبدالعظیم را در شهرری زیارت کنید چنان است که گویی امام حسین (ع) را در کربلا زیارت کرده‌اید.

روزانه صدها و یا هزارن زائر از راه دور و نزدیک به این مضجع نورانی و مقدس می‌آیند تا دل‌هایشان را روانه بارگاه ملکوتی این حریم قدسی کنند. آنها کسانی‌اند که می‌آیند تا دردهای روحی‌شان را تسکین دهند اما در کنار این مضجع نورانی، مرکز درمان “دارالشفاء کوثر” قرار گرفته است. مجموعه‌ای که درب آن به روی همه زائران و مجاوران بیمار و خسته از دردهای جسمی باز است.

عبدالعظیم حسنی , مدافعان حرم , بهداشت و درمان ,

 این روزها همه از فداکاری‌های پرستاران و کادر درمان بیمارستان‌ها می‌گویند، کسانی که به خط‌شکنان مبارزه با بیماری کرونا شناخته می‌شوند. مدافعان سلامت که این روزها به جهت مقابله با بیماری کرونا، روح و جسم‌شان خسته شده است اما همجواری با سید‌الکریم (ع) خستگی را از تن آنها زدوده است و وقتی نام خادمی حرم را به آنها اطلاق می‌کنید، شوق و شعف تمام چهره آنان را فرا می‌گیرد.

به بهانه سالروز وفات حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) سری به مرکز درمانی دارالشفاء کوثر وابسته به آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) زدیم تا اوضاع و احوال کادر درمان و خدمات ارائه شده در این مرکز را به تصویر بکشیم.

عبدالعظیم حسنی , مدافعان حرم , بهداشت و درمان ,

“دکتر سید علیرضا عارف” مدیر مرکز درمانی دارالشفاء کوثر سالیان زیادی است که خادمی اعتباب مقدسه از جمله حرم حضرت معصومه (س) و حرم حضرت عبدالعظیم (ع) را برعهده دارد و هم‌اکنون در لباس کادر درمان به خادمی زائران بیمار حضرتش می‌پردازد.

گزارش ویدئویی خبرگزاری تسنیم از مرکز درمانی دارالشفاء کوثر وابسته به حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)

مدیر مرکز درمانی دارالشفاء کوثر در گفت‌و گو با خبرنگار تسنیم درباره سابقه فعالیت این مرکز گفت: این مرکز از سال 1360 و با تأکید تولیت محترم آستان حضرت عبدالعظیم (ع) و در راستای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در جوار مضجع شریف بنا نهاده شد. در سال 1383 ساختمانی به مساحت 6 هزار و 400 متر در 4 طبقه واقع در ضلع شرقی آستان مقدس احداث شد و مرکز دارالشفاء به آنجا انتقال یافت.

400 خادم درمان در مرکز دارالشفاء کوثر فعالیت دارند

وی ادامه داد: این مرکز با حضور بیش از 400 پرسنل متخصص اعم از پزشکان و پرستاران و مجموعه کادر درمان در بخش‌های مختلفی اعم از کلینیک‌های عمومی، تخصصی و دندانپزشکی، مرکز تصویربرداری، مرکز فیزیوتراپی و مرکز جراحی، آزمایشگاه تخصصی و داروخانه در حال خدمت‌رسانی به زائران و مجاوران حرم حضرت عبدالعظیم (ع) هستند. در بخش کلینیک بیش از 100 متخصص و فوق‌تخصص در 20 رشته مختلف طی برنامه منظم در هفته مشغول ارائه خدمت‌اند. همچنین بخش ام‌آی‌آر به‌صورت شبانه‌روز در حال خدمت‌رسانی به بیماران مشکوک به کرونایی‌اند.

عبدالعظیم حسنی , مدافعان حرم , بهداشت و درمان ,

پذیرش 3 هزار بیمار / جداسازی محیط حضور بیماران کرونایی

عارف با اشاره به میزان حضور بیماران در طول شبانه‌روز گفت: مرکز دارالشفاء روزانه بیش از 3 هزار نفر در ‌شبانه‌روز را پذیرش و خدمات درمانی به آنها ارائه می‌کند. این مرکز درمانی از روزهای آغازین شیوع ویروس کرونا با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، محیطی را برای بیماران مشکوک به کرونا در بخش تصویربرداری آماده کرده است. با توجه به ضرورت ایجاد فاصله بین بیماران کرونایی و غیرکرونایی، محیطی به مساحت 500 متر مربع در بخش بیرونی مرکز دارالشفاء برای بیماران مشکوک به بیماری کرونا راه‌اندازی شد. همچنین محیط داخلی درمانگاه و سرویس‌های بهداشتی و فضاهای دیگر به‌صورت مدام توسط همکاران خدماتی، ضدعفونی می‌شوند.

عبدالعظیم حسنی , مدافعان حرم , بهداشت و درمان ,

وی ادامه داد: برای تأمین امنیت سلامت بیماران در بخش مربوط به تصویربرداری و سی‌تی اسکن که یکی از راه‌های تشخیص بیماری کرونا است، تمام دستگاه‌ها ضدعفونی می‌شوند و البسه‌های ویژه‌ای را برای کادر درمان و بیماران تهیه و در اختیارشان قرار می‌گیرد. روزانه 50 تا 70 بیمار مشکوک به کرونا به این مرکز مراجعه می‌کنند و پس از تشخیص در صورت دارا بودن بیماری، آنها به مراکز درمانی کرونایی معرفی و منتقل می‌شوند.

خدمات درمانی برای خادمان حرم رایگان است

مدیر مرکز دارالشفاء کوثر درباره اراده خدمات به خادمان حرم حضرت عبدالعظیم (ع) اظهار کرد: در حال حاضر علاوه بر خدماتی که به زائران و مجاروان داریم، خدام حرم حضرت عبدالعظیم (ع) نیز به‌صورت رایگان تحت پوشش این مرکز درمانی قرار دارند و خدمات درمانی رایگان برایشان مدنظر قرار گرفته است.

عبدالعظیم حسنی , مدافعان حرم , بهداشت و درمان ,

درب شفاخانه سیدالکریم به روی بیماران نیازمند باز است

او درباره پذیرش نیازمندان در این مرکز گفت: بخش مددکاری دارالشفاء با همکاری صندوق تعاون مومنین آستان مقدس شرایط ویژه‌ای را برای حضور بیماران نیازمند و کم‌برخودار فراهم کرده است. در یک جمله اگر خلاصه کنم، هیچ فردی به دلیل نداشتن هزینه درمان از شفاخانه حضرت خارج نمی‌شود. این نکته دستور تولیت محترم حرم است که نیازمندان به‌صورت کاملاً رایگان از فضای درمانی این مجموعه بهره‌مند شوند.

عارف ادامه داد: در سال گذشته بیش از 340 میلیون تومان هزینه بیماران بی‌بضاعتی انجام شد که از راه دور و نزدیک به دارالشفاء حضرت مراجعه کرده‌اند. بیماران در این مرکز از عمل جراحی چشم و جراجی زنان و زایمان تا جراجی ارتوپدی و گوش و حلق و بینی مورد پذیرش قرار می‌گیرند.

عبدالعظیم حسنی , مدافعان حرم , بهداشت و درمان ,

او گفت که دستور مؤکد تولیت محترم آستان مقدس بر این است که درآمد حاصل از ارائه خدمات درمانی به دارالشفاء باید خرج خود بیماران مرکز شود. بنابراین در سرفصل‌های این مرکز، بخشی را برای کمک به بیماران بی‌بضاعت باز کرده‌ایم. این کمک حتماً با رعایت اکرام بیماران کم‌برخودار انجام می‌شود؛ به‌طوریکه اگر فرد یا افرادی در بخش پذیرش و مددکاری اعلام نیاز کنند؛ بدون معذوریت، به‌طور سیستماتیک و رایگان پذیرش و تحت معالجه قرار می‌گیرند.

دارالشفاء کوثر دو شهید مدافع سلامت را نثار ایران اسلامی کرد

مدیر مرکز درمانی دارالشفاء کوثر با اشاره به رشادت‌های کادر درمان این مرکز اینچنین گفت: از سال 1398 و با همه‌گیری ویروس کرونا، بیش از 40 درصد کارکنان این مرکز به کرونا مبتلا شدند و حتی دو تن از پزشکان و کادر درمان زحمتکش و خدوم این مرکز بر اثر ابتلا به کرونا در حین انجام وظیفه به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

عبدالعظیم حسنی , مدافعان حرم , بهداشت و درمان ,

دکتر عارف با اشاره به تکریم بیماران توسط کادر درمان این مرکز تصریح کرد: نکته مهمی که در مرکز دارالشفاء وجود دارد این است که بیماران به‌صورت حضوری و غیرحضوری نوبت‌دهی می‌شوند و سعی کرده‌ایم تا زمان انتظار را برای بیماران کاهش دهیم، به ویژه در ایام کرونا که میزان ابتلا به نسبت گذشته بیشتر است، فضایی را برای بیماران کرونا قرار دادیم تا رفت ‌و آمد افراد مشکوک به بیماران کرونایی با دیگر بیماران تداخل نداشته باشد.

مدیر مرکز درمانی حرم حضرت عبدالعظیم (ع) درباره وضعیت پذیرش بیمه بیماران در این مرکز گفت: مرکز دارالشفاء با 27 بیمه درمانی قرارداد دارد. از بیمه تأمین اجتماعی تا بیمه سلامت درمان و خدمات درمانی طرف قرارداد این مرکز هستند. همچنین بیمه‌های تکمیلی مطرح کشور نیز با این مرکز قرارداد دارند به طوریکه افراد عمدتاً تحت پوشش بیمه‌ای قرار دارند و بیشتر هزینه‌هایشان را بیمه تأمین می‌کند.

انتهای پیام/

منبع

خادمی در جوار حرم عبدالعظیم حسنی (ع) / مهرورزی کادر دارالشفاء کوثر و حسّ رضایت‌مندی بیماران نیازمند + عکس و فیلم
www.tasnimnews.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا