زندگی

درمان جوش صورت با ۱۸ روش خانگی سریع و اثربخش (با مواد در دسترس)

درمان جوش صورت با ۱۸ روش خانگی سریع و اثربخش (با مواد در دسترس)

سریع‌ترین روش‌های اثربخش برای درمان جوش صورت کدامند؟ روش‌‌های طبیعی یا شیمیایی؟ در این مطلب ۱۸ روش سریع درمان جوش صورت در خانه را می‌خوانید.

درمان جوش صورت با ۱۸ روش خانگی سریع و اثربخش (با مواد در دسترس)

بسیاری از افراد معتقدند که سروکله جوش‌ها، این زائده‌های پوستی آزاردهنده وقتی پیدا می‌شود که قرار است به مهمانی بروید یا سر یک قرار مهم حاضر شوید. اتفاقی که ممکن است بارها برای شما هم پیش آمده باشد. نظری درباره هم‌زمانی این اتفاقات نداریم، اما اگر می‌خواهید با روش های سریع درمان جوش صورت آشنا شوید، با این مقاله همراه باشید و البته با کمی تحمل، یکی از غیرقابل‌مقاومت‌ترین کارها یعنی فشار دادن جوش‌ را فعلا به تعویق بیندازید و در درمان جوش صورت استاد شوید.

جوش یک زائده کوچک پوستی است. جوش‌ها جراحت‌ها یا مشکلات پوستی کوچک ناشی از غدد چربی‌ای هستند که به‌وسیله میکرب‌ها آلوده و ملتهب می‌شوند و در مرحله بعد، سطح آنها را ترشحات پر می‌کند.

اگر می‌خواهید بدانید چطور می‌توان از شر جوش‌ خلاص شد و خودتان یک پا متخصص شوید، باید ابتدا درباره دلیل فیزیولوژیکی پدید آمدن آنها اطلاعاتی داشته باشید. برای اکثر مردم جوش‌ تنها نشانه‌ای از مشکلات پوستی است که در نتیجه اختلال بخش‌های تولید‌کننده چربی پوست به وجود آمده‌ است. به‌طور کلی، این بخش‌ها به دلایلی بیش‌فعال می‌شوند و شروع به تولید مقدار زیادی چربی می‌کنند که در نتیجه آن این بخش‌ها در چربی غوطه‌ور می‌شوند.

ارگانیسم‌های زنده میکروسکوپی که به‌طور معمول روی پوست وجود دارند، در این حجم زیادِ چربی به دام می‌افتند و باعث ایجاد آلودگی و تولید ترشحات بعدی می‌شوند. این اتفاقی است که نقطه برآمده روی پوست (که آن را جوش می‌نامیم) را ایجاد می‌کند.

شما می‌توانید برای آگاهی از روش‌های متنوع مراقبت از پوست سری به مقالات دیگر چطور بزنید.

درمان جوش - انواع جوش صورت یا آکنه کدام است؟

همان‌طور که گفتیم وقتی غدد چربی پوست (که در انتهای فولیکول مو قرار دارند) بیش‌فعال شوند، جوش یا آکنه ظاهر می‌شود. صورت، بالای کمر، سینه و شانه معولا بیشتر در معرض جوش زدن هستند‌. انواع مختلفی از جوش‌ها وجود دارند:

کمودون یا به‌صورت مفرد، کمودو (comedo) زمانی ایجاد می‌شود که فولیکول مو بر اثر افزایش چربی و سلول‌های مرده پوست مسدود شود. دو نوع از کمودون وجود دارد: جوش سرسفید و جوش سرسیاه.

سفت‌دانه یا پاپول برآمدگی‌هایی سفت روی پوست هستند که در آنها مایع واضحی وجود ندارد. این جوش‌ها به رنگ‌های قهوه‌ای، بنفش، قرمز و اکثرا صورتی هستند. لمس آنها ممکن است دردناک باشند.

این جوش‌ها برخلاف پاپول‌ها دارای چرکی هستند که روی سطح پوست به‌وضوح دیده می‌شود. قاعده این جوش‌ها قرمز و سطح رویی آنها چرک‌آلود است. رنگ این چرک یا سفید است و یا زرد و معمولا مخلوطی از باکتری، گلبول‌سفید و سلول‌های مرده پوستی است.

از لحاظ ریخت‌شناختی شبیه به سفت‌دانه‌ها اما بزرگ‌تر از آنها هستند. این جوش‌ها دردناک هستند و در زیر پوست قرار دارند.

به‌راحتی روی پوست قابل‌تشخیص هستند. این زائده‌ها مانند پاسچول‌ها پر از چرک هستند، اما اندازه بزرگ‌تری دارند، دردناک‌اند و معمولا جایشان روی پوست باقی می‌ماند.

بسیاری از مردم قبول دارند که استفاده از مواد شیمیایی خشن، شست‌وشوی طاقت‌فرسا و حتی لایه برداری‌ پوست و لیزر کردن تحت‌ نظر پزشک واقعا پوست را حساس کرده و مشکل را تشدید می‌کند. بنابراین می‌توان از راه‌های متداول درمان خانگی جوش صورت و آکنه استفاده کرد که آنها را با سرعت و به‌راحتی از بین می‌برند.

استفاده از یخ برای درمان جوش صورت

اولین درمان سریع جوش یخ است. برای جوشی که هنوز به‌طور کامل عفونی نشده است، استفاده از یخ روی پوست به کاهش التهاب کمک می‌کند و غدد چربی را تشویق می‌کند که منقبض شوند و چربی اضافه و میکرب‌های درون آن را از آن بخش پوست بیرون برانند.

استفاده از عسل برای درمان جوش صورت

حتما با خواص عسل آشنا هستید. عسل به‌عنوان ماده‌ای با خواص ضدعفونی‌کننده شناخته می‌شود و به ازبین‌بردن عوامل میکروبی اطراف غدد چربی کمک می‌کند. وقتی میکرب‌ها کاهش پیدا می‌کنند، سرعت بهبودی افزایش پیدا می‌کند. روش اول استفاده از خود عسل برای درمان جوش است.

نوع دیگر ماسک صورت برای جوش، ماسک عسل و دارچین است.

عسل و دارچین منبع آنتی اکسیدان ها هستند. مطالعات نشان داده‌اند که آنتی‌اکسیدان‌ها بیشتر از بنزوئیل پراکساید و رتینول‌ها در کاهش آکنه مؤثرند. البته آنتی‌اکسیدان‌هایی که در این مطالعات بررسی شده‌اند، از مشتقات ویتامین C هستند که در عسل یا دارچین یافت نمی‌شوند، مانند ویتامین B3، اسید لینولئیک (امگا ۶) و سدیم اسکوربیل فسفات (SAP)؛ اما با‌توجه‌به نتایج این مطالعات، می‌توان نتیجه گرفت که سایر آنتی‌اکسیدان‌ها هم اثر مشابهی داشته باشند.

عسل و دارچین می‌توانند به مبارزه با باکتری‌ها و کاهش التهاب کمک کنند که هر دو عامل ایجاد آکنه هستند.

با اینکه خواص ضدالتهابی، آنتی‌اکسیدانی و ضدباکتریایی عسل و دارچین می‌تواند برای پوست‌های مستعد آکنه مفید باشد، هنوز هیچ مطالعه‌ای درباره توانایی آنها برای درمان کامل آکنه وجود ندارد.

استفاده از آبلیمو برای درمان جوش صورت

یک راه معجزه‌آسا برای خلاصی از جوش استفاده از آبلیموی تازه است. آبلیمو به‌عنوان میکرب‌کش، ارگانیسم‌های میکروسکوپی دخیل در ایجاد جوش را می‌کشد و علاوه بر این با خاصیت جمع‌کنندگی‌اش باعث می‌شود چربی‌های تجمع‌یافته بیرون رانده شوند. برای استفاده از لیمو راه‌های مختلفی وجود دارد.

استفاده از خمیر دندان برای درمان جوش صورت

خمیردندان برای درمان جوش فوق‌العاده است. اگر بعد از یخ گذاشتن استفاده شود، سریع‌ترین اثر را دارد. لازم است که حتما از خمیردندان‌های سفید‌رنگ و غیرسفید‌کننده استفاده کنید. همچنین از انواع خمیردندان‌های ژل‌مانند استفاده نکنید.

درمان جوش صورت - مکمل زینک

زینک (روی) یک ماده مغذی ضروری برای رشد سلولی، تولید هورمون، سوخت و ساز و عملکرد سیستم ایمنی بدن است.

مطالعات نشان داده‌اند که زینک یکی از درمان‌های طبیعی برای جوش و آکنه است. تحقیقات دیگری نشان می‌دهند که معمولا مقدار زینک در بدن افراد مبتلا به آکنه، نسبت به افراد دارای پوست سالم کمتر است. همچنین چندین مطالعه دیگر نشان داده‌اند که مصرف زینک به‌شکل خوراکی، می‌تواند به کاهش آکنه کمک کند. در یک مطالعه روی ۴۸ نفر از افراد مبتلا به آکنه، از آنها خواستند تا روزی سه نوبت مکمل زینک بخورند. پس از هشت هفته، ۸۰ تا ۱۰۰٪ از آکنه در ۳۸ نفر از بیماران کاهش یافته بود.

هنوز دُز مشخصی برای مصرف زینک برای درمان آکنه وجود ندارد، اما چندین مطالعه نشان داده‌اند که کاهش قابل‌توجه آکنه با مصرف ۳۰ تا ۴۵ میلی‌گرم زینک در هر روز به دست می‌آید. این مقدار بالاترین دُز توصیه‌شده برای هر روز است. بهتر است بیشتر از ۴۰ میلی‌گرم در روز زینک مصرف نکنید، مگر اینکه پزشکتان تجویز کرده باشد. زیاده‌روی در مصرف زینک، ممکن است باعث معده درد و تحریک روده شود.

استفاده از بخور برای درمان جوش صورت

برای درمان سریع جوش بخور صورت را فراموش نکنید. استفاده از بخور گرم به‌علت باز کردن منافذ پوستی و بیرون ریختن مواد زايد از آن، فواید فوق‌العاده‌ای برای پوست‌های جوش‌دار به همراه دارد.

استفاده از روغن درخت چای برای درمان جوش صورت

روغن درخت چای درمان‌کننده حیرت‌انگیزی برای جوش‌های پوستی است. روغن درخت چای با خاصیت ضدباکتریایی به جنگ میکرب‌هایی می‌رود که مشکلات پوستی ایجاد می‌کنند و به‌دلیل خواص تسکین‌بخشی که دارد، قرمزی و وخامت جوش‌ها را کاهش می‌دهد. این درمان خانگی جوش صورت همچنین با خشک کردن جوش‌ها و کمودون‌های سرسفید، آنها را بهبود می‌دهد.

درمان جوش صورت - چای سبز

چای سبز مقدار بسیار زیادی آنتی‌اکسیدان دارد و نوشیدن آن برای سلامتی مفید است.

هیچ مطالعه‌ای وجود ندارد که نشان دهد نوشیدن چای سبز می‌تواند به رفع جوش صورت یا آکنه کمک کند، اما ثابت شده است که مالیدن آن به‌شکل مستقیم روی پوست می‌تواند کمک‌کننده باشد. دلیل آن احتمالا وجود فلاونوییدها و تانن در چای سبز است. این دو ماده با باکتری‌ها مبارزه و به کاهش التهاب کمک می‌کنند.

آنتی‌اکسیدان موجود در چای سبز، اپیگالوکاتچین ـ ۳ ـ گالات (epigallocatechin-3-gallate) است که در کاهش تولید سبوم (چربی پوست)، مبارزه با التهاب و جلوگیری از رشد آکنه در افرادی مؤثر است که پوست‌شان مستعد آکنه است.

مطالعات متعددی نشان داده‌اند که استفاده از ۲ تا ۳٪ عصاره چای سبز روی پوست، باعث کاهش قابل‌توجه تولید سبوم و جوش در افراد مبتلا به آکنه می‌شود.

کرم و لوسیون حاوی چای سبز در بازار موجود است، اما خودتان هم می‌توانید این ماسک صورت برای جوش را در منزل تهیه کنید.

حتی اگر چای سبز نتواند در درمان آکنه مفید باشد، باز هم برایتان مزایایی دارد. نوشیدن چای سبز برای پوست و مو مفید است، در کاهش قند خون و انسولین مؤثر هم است. هر دوی این مشکلات می‌توانند در ایجاد آکنه نقش داشته باشند.

درمان جوش صورت - نارون کوهی یا هاماملیس

عصاره هاماملیس از پوست و برگ‌های درختچه نارون کوهی استخراج می‌شود که بومی آمریکای شمالی است. این عصاره حاوی تانن است که خواص ضدباکتری و ضدالتهابی قوی‌ای دارد؛ به‌‌همین‌دلیل از این ماده در درمان طیف وسیعی از مشکلات پوستی ازجمله شوره سر، اگزما، واریس، سوختگی‌ها، کبودی، گزیدگی حشرات و آکنه استفاده می‌شود.

متأسفانه هنوز مطالعه‌ای به‌شکل خاص درباره اثربخشی این ماده در درمان آکنه و رفع جوش صورت انجام نشده است؛ بااین‌حال، مطالعات متعددی وجود دارد که نشان می‌دهند مالیدن هاماملیس روی پوست، می‌تواند با باکتری‌ها مبارزه کند و در کاهش التهاب و کمک به التیام پوست نقش دارد.

استفاده از سیر برای درمان جوش صورت

سیر گیاهی است که به‌علت مزه عالی و فایده‌های پزشکی مورد توجه است. سیر دارای خواص اثبات‌شده قوی ضدباکتریایی، تقویت سلولی و ضدویروس است و به عوامل بیماری‌زای مسری حمله‌ می‌کند. سیر همچنین در تقویت قوای جسمی نقش دارد.

سیر خام در طب قدیمی هند، آیوروِدا، یکی از بهترین درمان‌ها برای جوش‌های رسیده برشمرده می‌شود و طبیبان آیورودا بر سر خواص سیر در درمان جوش‌ها و همچنین در جلوگیری از عود مجدد جوش قسم می‌خورند.

بدون درنظرگرفتن گزارش‌های طب آیورودا درباره سیر، به اندازه‌ای افراد مختلف به فواید خوردن سیر خام در پیشگیری و درمان جوش‌ صورت اشاره‌ کرده‌اند که می‌توان آن را درمانی عالی برشمرد. سیر، این ماده ضدویروس، ضدقارچ و ضدسرطان، برای درمان سریع جوش‌ها کارساز است. همچنین سولفور موجود در سیر به تسریع فرایند بهبودی جوش کمک می‌کند.

استفاده از جوش شیرین برای درمان جوش صورت

جوش شیرین راه‌حل خانگی مفید دیگری برای درمان جوش است که با لایه‌برداری پوست و باز‌ کردن راه تخلیه چربی و سلول‌های مرده جوش‌ها را از بین ‌می‌برد. جوش‌شیرین کاربردهای فراوانی دارد. می‌توان از آن به عنوان ضدبو، به‌عنوان خمیردندان و در محلول‌های مختلف خانگی برای لایه‌برداری پوست استفاده کرد.

التهاب جوش زمانی شکل می‌گیرد که سلول‌های پوست و ارگانیسم‌های کوچک در کنار هم جمع می‌شوند و یک جوش متورم را ایجاد می‌کنند. التهاب پوست علاوه بر اینکه توجه دیگران را به خود جلب می‌کند، می‌تواند واقعا دردناک باشد.

بخشی از قدرت جوش‌شیرین در مراقبت از پوست به این دلیل است که قادر است به‌عنوان بخشی از درمان التهاب پوست و در یک برنامه درمانی به کار رود. مثلا از مواد معمولی موجود در آشپزخانه می‌توان برای درست کردن ماسک‌های قوام‌دار با پایه جوش‌شیرین استفاده کرد. ماسک‌های خانگیِ پوشاننده صورت که با جوش‌شیرین درست می‌شوند، می‌توانند به پیشگیری و درمان مشکلات پوستی کمک کنند.

درمان جوش صورت - مکمل روغن ماهی

اسیدهای چرب امگا ۳ چربی‌های سالمی هستند که فواید زیادی برای سلامتی دارند. این اسیدهای چرب را می‌توان از رژیم‌ غذایی هم به دست آورد، اما تحقیقات نشان می‌دهند که در غذاهای روزانه بیشتر افراد، به‌اندازه کافی امگا ۳ وجود ندارد.

دو نوع اسید چرب امگا ۳ داریم:

EPA ازطریق کنترل تولید چربی، حفظ رطوبت پوست و جلوگیری از آکنه به سلامت پوست کمک می‌کند. EPA و DHA باعث کاهش عوامل التهابی در بدن می‌شوند که ممکن است احتمال ابتلا به آکنه را کاهش دهند.

در یک مطالعه، هر روز به ۴۵ بیمار مبتلا به آکنه، مکمل‌های اسید چرب امگا ۳ حاوی EPA و DHA دادند. بعد از ۱۰ هفته، آکنه این افراد به‌شکل قابل‌توجهی کاهش یافت.

هنوز دُز مشخصی برای مصرف روزانه اسیدهای چرب امگا ۳ وجود ندارد، اما پزشکان مصرف روزانه حدود ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی‌گرم (شامل EPA و DHA) را برای بزرگ‌سالان سالم توصیه می‌کنند.

استفاده از خیار برای درمان جوش صورت

خیار سرشار از پتاسیم و ویتامین‌هایی چون ویتامین A ،C و E است. علاوه‌ بر این خیار دارای خواص خنک‌کنندگی و تسکین پوست است. در کشورهای خاورمیانه و آسیایی آب خیار برای خنک کردن بدن و پوست‌، درمانی متمایز به شمار می‌رود. آب خیار همچنین برای ترمیم پوست مفید است و به‌ویژه زمانی که روی پوست به کار رود، در کاهش التهاب پوستی نقش دارد.

استفاده از سرکه‌ سیب برای درمان جوش صورت

وقتی می‌خواهید جوش‌هایتان را درمان کنید، سرکه‌ سیب را به‌عنوان ماده‌ای قدرتمند فراموش نکنید. چرا؟ زیرا ارگانیسم‌های کوچکی که تمام این مشکلات را پدید آورده‌اند، با سرکه سیب نابود می‌شوند. سرکه سیب با خواص اسیدی خود، pH سطح پوست شما را به تعادل می‌رساند و در این شرایط باز هم رشد میکرب‌ها سخت‌تر می‌شود.

نکته آخر اینکه سرکه سیب با خواص منقبض‌کننده خود مانند آبلیمو کمک می‌کند که چربی تجمع‌یافته در منافذ پوستی بیرون رانده شود. مراقب مضرات زیاده‌روی در استفاده از سرکه روی پوست ازجمله خشکی پوست باشید.

درمان جوش صورت با ماست

ماست غذایی دلپذیر است که به‌عنوان وعده صبحانه و همچنین میان‌وعده عالی است. علاوه بر این، استفاده ماست به‌صورت موضعی روی پوست فایده‌های شگفت‌آوری دارد. سالیان دراز است که به‌دلیل همین فواید عالی، برای بهبود پوست از آن استفاده می‌شود.

هنوز هم در هند از ماست به‌عنوان راهی عالی در درمان جوش و کاهش التهاب آن استفاده می‌شود. حمام‌های روزانه کلئوپاترای مصر باستان با شیر ترشیده معروف است. این کار به او پوستی درخشان و جوان می‌بخشیده است. شما هم می‌توانید برای از بین بردن جوش‌ها از ماست استفاده کنید.

استفاده از آسپرین برای درمان جوش صورت

آسپرین مسکن است و البته از آن برای تسکین جوش هم می‌توان استفاده کرد. اکثر ما معمولا قرص‌های تسکین سردرد را در خانه داریم.

درمان جوش صورت با ژل آلوئه‌ ورا

آلوئه‌ورا نه‌تنها با کاهش التهاب پوست احساسی عالی به شما می‌دهد، آزردگی و قرمزی جوش را از بین می‌برد و پوست‌تان را درخشان و صاف می‌کند.

استفاده از روغن زیتون برای درمان جوش صورت

روغن زیتون حاوی ویتامین ها، آنتی‌اکسیدان و آهن است. این روغن به‌دلیل خاصیت تسکین‌دهندگی پوست به ترمیم جای جوش کمک می‌کند.

برای درمان قطعی جوش صورت بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا علت اصلی جوش زدن شما و نوع دقیق آن را پیدا کند و روش درمانی مناسب پوست و بدن شما را برایتان تجویز کند.

جلوگیری از تشکیل جوش‌، راز کنترل آن است. پیش از آنکه مجبور شوید به‌دنبال راهی برای از بین بردن جوش صورت در یک روز باشید، علاج واقعه کنید. گرچه اغلب آدم‌ها به‌غلط بر این باورند که جوش زدن با آلودگی سطح پوست یا مصرف غذاهای خاص مرتبط است اما، جوش زدن به ترکیبی از عوامل مرتبط است که برخی از کنترل ما خارج‌اند؛ تعادل هورمونی و سرعت طبیعی سیستم تجدید پوست ما از آن جمله‌اند. با وجود اینکه به‌طور قطع جوش زدن تقصیر شما نیست اما در برابر جوش‌ها بی‌دفاع هم نیستید. شما برای کمک به بدن‌تان برای مقابله با جوش‌ها می‌توانید آنچه را که بدن برای قدرتمند و سالم بودن بدان نیاز دارد در اختیارش بگذارید.

اگر می‌خواهید پوست خوبی داشته باشید، این موارد ساده را رعایت کنید:

روزی دو مرتبه با ملایمت صورت‌تان را بشویید تا چربی اضافه، باکتری‌ها و سلول‌های مرده را از سطح آن پاک کنید. فراموش نکنید که علت جوش، آلودگی پوست نیست و شست‌و‌شوی بیش از حد تنها منجر به خشک شدن پوست و تحریک آن برای تولید میزان بیشتر چربی می‌شود. هرگز بیش از حد این کار را تکرار نکنید. اگر روالی برای شست‌وشوی پوست‌تان به‌صورت روزانه، جواب داد، همان را ادامه بدهید.

لایه‌برداری پوست با ازبین‌بردن سلول‌های مرده سطح پوست به بهبود آکنه کمک می‌کند. این سلول‌های مرده منافذ پوست را مسدود می‌کنند.

متأسفانه تحقیقات درباره لایه‌برداری و توانایی آن برای درمان آکنه محدود است. برخی از آنها نشان می‌دهند که میکرودرم‌ ابریژن که یکی از روش‌های لایه‌برداری است، می‌تواند ظاهر پوست را بهبود بخشد و اسکار آکنه (جای جوش‌ها)‌ را از بین ببرد.

محققان در یک مطالعه روی تعداد محدودی از بیماران (۲۵ نفر) مبتلا به آکنه، به‌مدت ۸ هفته و هر هفته یک ‌بار میکرودرم ‌ابریژن انجام دادند.

تصاویر قبل و بعد از درمان این افراد، بهبود آکنه را به‌شکل قابل‌توجهی نشان می‌داد. ۹۶٪ از شرکت‌کنندگان از نتایج راضی بودند و این روش را به دیگران توصیه می‌کردند. بااین‌حال، هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز است؛ زیرا با اینکه لایه‌برداری برای پوست مفید است، اگر آن را به‌درستی انجام ندهید ممکن است به به پوست‌تان آسیب برساند.

دقت کنید که از لایه‌بردارهای خفیفی استفاده کنید که دانه‌های ریز و نرمی دارند. از مصرف محصولات حاوی خرده‌های پوسته‌ بادام یا زردآلو خودداری کنید. این خرده‌ها می‌توانند پوست را تحریک کنند و حتی باعث خراشی بشوند که به التهاب پوست دامن می‌زند.

یک نمونه از لایه‌بردارهای خوبی که در منزل می‌توانید آماده کنید، به‌صورت زیر است:

نحوه درست‌کردن اسکراب برای درمان جوش و پیشگیری از آن

اگر از شیرپاک‌کن استفاده می‌کنید، از محصولات با پایه الکل ایزوپروپیل یا سایر الکل‌های شوینده استفاده نکنید. الکل ماده قابض قدرتمندی است و لایه سطحی پوست را برمی‌دارد. این امر باعث تولید بیشتر چربی از غدد پوستی می‌شود. نتیجه این کار پوستی خشک و قرمز است و احتمالا جوش‌های بیشتری می‌زنید.

رابطه رژیم غذایی و آکنه سال‌هاست مورد بحث قرار گرفته است. شواهد جدید نشان می‌دهند که برخی عوامل رژیمی ازجمله شاخص انسولین و قندخون ممکن است با آکنه در ارتباط باشند. درواقع با اینکه غذاها دلیل جوش‌زدن نیستند، رژیم غذایی سالم کمک می‌کند تا بدن آنچه را برای جنگیدن با جوش‌ها نیاز دارد، در اختیار داشته باشد.

یکی از عوامل مهم در رژیم ‌غذایی شاخص قندخون غذاست که با GI نشان داده می‌شود. این شاخص واحد اندازه‌گیری سرعت غذا‌ها مختلف در بالابردن قندخون است.

خوردن غذاهایی با GI بالا، می‌تواند سبب افزایش انسولین شود. ظاهرا افزایش انسولین تولید سبوم را افزایش می‌دهد؛ به ‌همین‌ دلیل محققان بر این باورند که غذاهایی با GI بالا تأثیر مستقیمی در بدتر شدن آکنه دارند.

بنابراین سعی کنید رژیم متعادلی داشته باشید که از همه گروه‌های غذایی در آن استفاده شده باشد. بهتر است میوه‌های تازه را به سیب‌زمینی سرخ‌کرده ترجیح بدهید. روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید؛ اگر ورزش می‌کنید یا در فصل گرما به سر می‌برید، حتی بیشتر. مهم‌تر از همه، صبحانه را حذف نکنید؛ صبحانه نیروی محرکه‌ای برای فرایندهای متابولیسم بدنتان است و در طول روز، به شما انرژی می‌دهد.

فواید ورزش بی‌شمار است، ورزش به گردش خون در بدن کمک می‌کند، به شما آرامش می‌دهد، استرس را کاهش می‌دهد و انرژی‌تان را بالا می‌برد. پوست شما هم از گردش خون بیشتر و اکسیژن‌رسانی بیشتری که در اثر فعالیت ورزشی ایجاد می‌شود سود می‌برد.

اما دقت کنید که حرارت و رطوبت نشسته روی پوست بر اثر ورزش، مکان مناسبی برای پخش شدن باکتری‌ها فراهم می‌کند. بنابراین، پیش از ورزش آرایش‌تان را پاک کنید. اگر مستعد جوش بدن هستید، برای ورزش لباس نخی گشاد به تن کنید. بعد از ورزش، در اولین فرصت، به حمام بروید.

برای درمان جوش آنها را فشار ندهید، دست‌کاری نکنید و نترکانید

فشار دادن یا درآوردن چرک جوش‌ها با ناخن، سوزن یا هر وسیله دیگر می‌تواند مسیر باکتری‌ها را به عمق بیشتری از پوست باز کند که موجب تشدید التهاب و عفونت خواهد شد. همچنین این کار به بافت اطراف پوست آسیب می‌زند و احتمال باقی ماندن جای جوش را افزایش می‌دهد. همچنین، تماس بیش از حد دست‌ها با پوست شامل مالیدن یا حتی تکیه زدن دست به چانه می‌تواند باکتری‌ها را به منافذ پوست وارد کند و احتمال جوش زدن را بالا ببرد.

هر روز، حتی روزهای ابری، از ضدآفتاب با spf حداقل ۱۵ استفاده کنید. گرچه حقیقت دارد که مجاورت اندک با نور آفتاب می‌تواند در آغاز برای آکنه مفید باشد، اما گول نخورید؛ زیرا این منافع کوتاه‌مدت هستند. تماس طولانی با نور آفتاب پوست‌تان را خشک می‌کند و باعث تولید بیشتر چربی پوست و تسریع ریزش سلول‌های مرده آن می‌شود. چربی بیشتر در کنار سلول‌های مرده پوستی زمینه مناسبی برای ایجاد جوش‌ها ایجاد می‌کند.

خواب کافی شبانه، به‌مدت حداقل ۷ تا ۸ ساعت، می‌تواند معجزه‌ای برای جوش‌هایتان باشد. می‌پرسید چطور؟ در پاسخ باید بگوییم بدنی که خوب استراحت‌ کرده است، منابع لازم برای داشتن دستگاه ایمنی قوی را در اختیار دارد. گرچه سیستم ایمنی قوی به‌کلی مانع جوش نمی‌شود، اما در مبارزه با عفونت جوش‌ها کمک می‌کند و جوش‌ها با سرعت بالاتری بهبود پیدا می‌کنند.

زمانی که در تنش باشید، غدد آدرنال، هورمون کورتیزول را روانه جریان خون‌تان می‌کند. این هورمون غدد چربی پوست را به ترشح بیشتر وا می‌دارد که می‌تواند به جوش زدن منجر شود. بسیار مهم است که روزانه زمانی را به استراحت اختصاص بدهید، مطالعه کنید، دوش بگیرید، مدیتیشن یا یوگا انجام بدهید یا هر کار دیگری بکنید که به شما احساس شادی و آرامش می‌دهد. برای داشتن بدنی سالم به‌طور کلی و همچنین داشتن پوستی سالم و زیبا، آرام بودن قدم اساسی است.

به‌خاطر داشته باشید حتی بعد از رفع شدن جوش‌ها باید استفاده از روش های پیشگیری از جوش را ادامه بدهید تا جوش‌های جدید ایجاد نشوند.

به‌طور کلی نه. در بیشتر موارد، عامل اصلی آکنه تغییرات نوسانی هورمون‌هاست. هورمون‌ها با تحریک غدد چربی باعث تولید سبوم بیشتر می‌شوند که منافذ پوست را مسدود می‌کند. باکتری‌هایی که درون این منافذ رشد می‌کنند سبب التهاب و ایجاد جوش صورت می‌شوند. شواهدی وجود دارد که برخی رژیم‌های غذایی (مانند مصرف زیاد لبنیات، به‌دلیل وجود هورمون‌های زیاد موجود در شیر و پنیر و ماست) احتمال ابتلا به آکنه را افزایش می‌دهند. با این حال، هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز است. البته تحقیقات فعلی نشان داده‌اند که رژیم غذایی با شاخص گلیسمی بالا مانند نان سفید، وافل و سایر کربوهیدرات‌ها ممکن است باعث بدترشدن آکنه شوند.

مجبور نیستید کاملا آرایش‌کردن را کنار بگذارید. بهتر است برندهای متفاوتی را امتحان کنید یا از یک‌سری اقلام آرایشی استفاده نکنید؛ برای مثال، استفاده از کرم مو یا ژل‌ها ممکن است آکنۀ موجود در قسمت شقیقه‌ها را بدتر کند. می‌توانید از لوازم آرایشی‌بهداشتی با برچسب غیرکومدوژنیک استفاده کنید که منافذ پوست را مسدود نمی‌کنند.

نه لزوما. اتفاقا سابیدن بیش‌ازحد پوست ممکن است آکنه را تشدید کند و مصرف بیش‌ازحد مواد ضدعفونی‌کنندۀ حاوی الکل نیز ممکن است پوستتان را خشک کند. آکنه به‌دلیل تغییرات هورمونی ایجاد می‌شود. با این ‌حال، تمیزکردن صورت با آب گرم و مواد پاک‌کننده مانند صابون با ملایمت، به تسکین آکنه و جوش صورت کمک می‌کند؛ اما این‌طور نیست که رسیدگی به آکنه صرفا به رعایت بهداشت بستگی داشته باشد.

عامل اصلی آکنه تغییرات نوسانی هورمون‌ها به‌ویژه هورمون مردانه تستوسترون است. وقتی نوجوانان به سن بلوغ می‌رسند، مقدار این هورمون‌ها افزایش می‌یابد و غالبا بروز جوش و آکنه شروع می‌شود.

اگرچه آکنه و نوسانات هورمونیِ ایجادکنندۀ آن بیشتر در سال‌های نوجوانی پدیدار می‌شود، بزرگ‌سالان را نیز تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. زنان ممکن است در طول قاعدگی، بارداری و یائسگی نیز به آکنه مبتلا شوند یا جوش بزنند. برخی داروها مانند داروهای ضدتشنج و داروهای استروئیدی ممکن است به جوش صورت یا آکنه منجر شوند. ژنتیک نیز بی‌تأثیر نیست.

درمان جوش صورت به عوامل زیادی از جمله سن، جنس، شدت جوش صورت یا آکنه و مدت‌زمان ابتلا به آن ارتباط دارد. برای آکنۀ خفیف تا متوسط، متخصصان پوست با ترکیبی از کرم موضعی یا ژل حاوی رتینوئید یا بنزوئیل پراکساید همراه با یک آنتی‌بیوتیک موضعی درمان را شروع می‌کنند. برای آکنۀ التهابی و شدید، ممکن است آنتی‌بیوتیک خوراکی هم تجویز کنند. برای موارد شدیدتر، ممکن است پزشک برای زنان قرص‌های جلوگیری از بارداری یا داروی اسپیرونولاکتون که قرص مدر است و هورمون‌های مردانه را مسدود می‌کند تجویز کند. به‌تازگی داروی موضعی جدیدی با عنوان وین لوی (Winlevi) حاوی ۱ درصد کلاسکوترون به بازار آمده است که عملکرد آن مشابه اسپیرونولاکتون است و مانند پماد استفاده می‌شود. در موارد بسیار شدید آکنه، ممکن است پزشک درمان را با ایزوترتینوئین انجام دهد که بسیار مؤثر است. در مدت درمان با این دارو، پزشک باید هر ماه عواض جانبی و مشکلاتی را که ممکن است ایجاد کند کنترل کند؛ بنابراین این دارو حتما باید با تجویز پزشک مصرف شود. روش‌های درمانی دیگری مانند لیزر و نوردرمانی هم گزینه‌های دیگرند. با این‌ حال، پزشک باید تشخیص دهد کدام درمان برای شما بهتر است.

اگر جوش‌های صورت حتی با داروهای بدون نسخه مانند رتینوئید موضعی یا محصولات حاوی بنزوئیل پراکساید یا سالیسیلیک‌اسید همراه با پاک‌سازی ملایم هم رفع نشدند (البته باید به آن فرصت بدهید، بهبود آکنه ممکن است از ۴ تا ۱۲ هفته طول بکشد) یا بدتر شدند، به متخصص پوست مراجعه کنید. اگر آکنه خیلی شدید باشد، زخم ایجاد می‌کند و برطرف‌کردن اسکارها بسیار سخت‌تر و طولانی‌تر است. برای ازبین‌بردن اسکارها به درمان تهاجمی نیاز است.

اغلب اوقات آکنه در اواخر بلوغ خودبه‌خود از بین می‌رود؛ اما اگر شدید باشد، جای زخم‌های آن که اسکار نامیده می‌شود اغلب تا همیشه چاله‌هایی روی صورت ایجاد خواهد کرد. هرچند برای آنها هم درمان‌هایی وجود دارد، بسیار سخت‌تر و زمان‌برتر است. تقریبا در همه موارد، جوش و آکنه با موفقیت درمان می‌شوند؛ اما مهم این است که شما روش درمانی مناسبی را اتخاذ کرده باشید.

همیشه بهتر است اول آکنه درمان شود. بعد از آن، می‌توانید از محصولات ضدپیری هم استفاده کنید. در مدتی که جوش‌ها را درمان می‌کنید، از روش‌های جایگزین برای این محصولات کمک بگیرید؛ مثلا مستقیم زیر نور آفتاب نایستید.

گلاب خواص زیادی دارد و می‌تواند در درمان جوش صورت، تنظیم pH پوست و نیز کاهش التهاب و قرمزی کمک‌کننده باشد. با این‌ حال، همیشه بهتر است درمان‌هایی را که بدون تجویز پزشک انجام می‌دهید ابتدا روی بخش کوچکی از پوستتان امتحان کنید و سپس آنها را روی کل صورت اِعمال کنید.

پاسخ شما به پرسش چگونه جوش های صورت را از بین ببریم، چیست؟ شما کدام‌یک از روش‌های مقابله با آکنه را که در این مطلب گفتیم قبلا امتحان کرده بودید؟ آیا می‌توانید روش دیگری را به‌جز مواردی که نام بردیم به ما معرفی کنید؟ لطفا در دیدگاه‌ها برایمان بنویسید که با جوش‌های صورت‌تان چه می‌کنید.

فراخوان تبلیغ بهترین متخصصین پوست

در صورتی که متخصص یا فوق‌تخصص پوست،مو و زیبایی هستید و تمایل دارید نام شما در پربازدیدترین و معتبرترین مقالات مرتبط با مشکلات پوستی نمایش داده شود، فرم زیر را تکمیل کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

تخصص در زمینه (اختیاری)

ضد جوش قدرتمند و روشن کننده پوست، شامل AHA جهت لایه برداری پوست شما

نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام و ایمیل مرا در این مرورگر برای افزودن دیدگاه در آینده، ذخیره کن.

لطفا به سوال زیر پاسخ دهید

اگر این دیدگاه پاسخ داده شد، به من ایمیل بزنید.

سلاممن از دیروز تا حالا در ناحیه چانه و اطراف چانه و در لبها در فواصل بسیار کم جوش زدم لطفا کمکم کنید نزدیک عیده فک کنم برا همین استرس جوش زدم.لطفا راه حل بدین دوستان.ممنون

سلام شادی گرامیمن متخصص پوست نیستم اما با توجه به مقالات چطور می‌تونم بهتون پیشنهاد کنم که استرس خودتون رو بیارین پایین، اینجا می‌تونید بخونید که استرس واقعا می‌تونه باعث جوش زدن بشه،علائم استرس چیست؛ این نشانه‌ها را بشناسید و آن را متوقف کنید، در این آدرس:http://chetor.com/?p=31342و برای کاهش استرس‌تون: مقابله با استرس با ۱۲ روشی که به حفظ آرامش شما کمک می‌کند ، در آدرس:http://chetor.com/?p=38206 مدیتیشن برای تازه‌کارها: ۲۰ نکته‌ی عملی برای درک ذهن‌تان، در این آدرس:http://chetor.com/?p=2681و مقاله‌ی مرتبط با درمان جوش، درمان آکنه با ۲۲ روشی که مثل آب روی آتش می‌ماند:http://chetor.com/?p=36623امیدوارم که جوش‌ها زودتر بهبود پیدا کنن

سلام خسته نباشید من ی مدته سیستم بدنم بهم ریخته و صورتم شدید جوش میزنه موندم چکارکنم همه راه حل هارو رفتم ولی کم و بیش خوب شد ولی بازدوباره جوش زده من خودم میگم شیرینی میخورم جوش میزنه اگه راه حل دیگ واس ازبین رفتن جوش و جای جوش هست بگیدممنون میشم

سلام دوست عزیزاگر متوجه تغییرات جدید در بدنتون شدید که به نظرتون عادی نیست باید به دکتر مراجعه کنید. خیلی فاکتورها دخیله در اینکه دلیل جوش شما چی ممکنه باشه. شما می تونین با همراهی یک متخصص پوست دلایل و راه حل ها رو جستجو کنید.

خیلییییییییی عالیییییی بودددددددد.

خوشحالیم که این متن نظر مثبت شما رو جلب کرده دوست عزیز.

من چیکارکنم پس؟؟؟

با سلام..دوست عیزیز اگر تمام تلاشت برای اینکه دیگه صورتت جوش نزنه بی فایده است حتما به متخصص پوست و مو مراجعه کن..من قرص هایی رو که دکتر برام تجویز کرده بودن استفاده کردم واقعا نتیجه گرفتم..اینم بگم که این قرص هارو حتما باید با تجویز پزشک بخورین..برای از بین بردن جای جوش هم از سفیده تخم مرغ استفاده کنین..

دوستان عزیز تا میتونید از خوردن قرص های ضد جوش doxycycline 100 استفاده نکنید حتی با دستور پزشک درسته جوش ها رو زود خوب میکنه اما توی بلند مدت عوارض بدی رو سیستم بدنتون میزاره که نمی صرفه استفاده کرد . بیشتر از روش سنتی و گیاهی استفاده کنید

سلام ببخشید من صورتم جوش میزنه بیشتر هم سمت راست صورتم جوش میزنه دلیلش چیه سمت چپ صورتم خیلی خیلی کم جوش میزنه

بیخشید اسم قرصتون چی بود ؟

با سلام آب زرشك آب انار عرق كاسنى و ماست يك دونه هليله سياه بكوبيد خورد نكنيد بريزيد توش ميل كنيد و روبالشيتونو هفته اى يه بار حد اقل عوض كنيد شكر اصلا نخوريد مواظب كبدتون باشيد در درجه اول و آخر به خدا توكل كنيد

عالی بود مخصوصا ابلیمو و دارچین

منبع

درمان جوش صورت با ۱۸ روش خانگی سریع و اثربخش (با مواد در دسترس)
www.chetor.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا