زندگی

راه‌های محافظت از مغز

راه‌های محافظت از مغز

تغذیه صحیح و سبک زندگی سالم باعث می‌شود سلول‌های خاکستری مغز سالم بماند.

راه‌های محافظت از مغز

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، هر لحظه اطلاعات زیادی وارد مغز می‌شود و شما نیاز دارید که این اطلاعات را بازیابی و در زمان مناسب استفاده کنید. به همین دلیل سلامت و پویایی مغز اهمیت بسیاری دارد و باید به آن توجه ویژه داشته باشیم.

فشار خون، کلسترول و چاقی و سبک زندگی پراسترس می‌تواند سلامتی شما را به خطر بیندازد و باعث بروز بیماری‌های روحی و جسمی متعدد شود. ادامه مطلب را در زمینه محافظت از مغز در برابر بیماری‌ها و تقویت سیستم مغزی مطالعه کنید:یادگیری ورزش مغزهر چیزی که در زندگی تجربه می‌کنید، بخشی از ذخیره حافظه‌تان را تشکیل می‌دهد. این همان چیزی است که به آن ذخیره شناختی می‌گویند. هر چه ذخیره شناختی‌تان بزرگ‌تر باشد، مغزتان در برابر پیری زودهنگام ایمن‌تر خواهد بود. در نتیجه در برابر بیماری‌های احتمالی مغزی، ایمن‌تر هستید. به همین دلیل باید هر روز چیز‌های جدیدی یاد بگیرید.

تغذیه و سلامت مغزمغز به تنهایی ۲۰ تا ۳۰ درصد از کالری دریافتی‌تان را مصرف می‌کند. به همین دلیل باید از خوردن چربی زیاد و غذا‌های صنعتی اجتناب کنید، زیرا در بلندمدت به سلامت مغزتان آسیب می‌زند. مصرف این مواد برای سلامت مغز توصیه می‌شود:

تریپتوفانتریپتوفان در غذا‌هایی مانند ماهی، تخم مرغ، مغزها، موز، آناناس و آووکادو وجود دارد.

بیشتر بخوانید

کولینسویا و تخم مرغ سرشار از کولین است و این ماده برای انتقال پیام‌های عصبی به عضلات لازم است.

فلاوونوئیدفلاوونوئید‌ها پیر شدن عصب‌ها را کاهش می‌دهد و حافظه را قوی می‌کند. فلاوونوئید‌ها در حبوبات و شکلات یافت می‌شود.

ویتامین E این ویتامین هم لازم است، زیرا به فعالیت عصبی کمک می‌کند و جلوی اکسیداسیون غشای عصب را می‌گیرد. آووکادو، گردو، بادام زمینی، زیتون و روغن زیتون حاوی این ویتامین است.

چند کار همزمان ممنوعتوانایی انجام چندین فعالیت به صورت همزمان باعث کندی می‌شود. اگر کار‌های متعددی را در یک زمان واحد انجام می‌دهید، مغز در ذخیره سازی اطلاعات یا نادیده گرفتن آن‌ها با مشکل مواجه نخواهد شد.

فعالیت منظم بدنیورزش برای سلامت مغز توصیه شده است. ورزش، جلوی آلزایمر و پارکینسون را می‌گیرد یا وقوع آن‌ها را به تأخیر می‌اندازد. یک ساعت پیاده‌روی روزانه، دوچرخه‌سواری، شنا یا انجام هر فعالیت دیگری ارتباطات عصبی مغز را افزایش می‌دهد.

برقراری ارتباط اجتماعیداشتن زندگی اجتماعی برای مغزتان عالی است. در برقراری روابط اجتماعی به تجربیات ارزشمندی می‌رسید که ذخیره ادراکی مغزتان را قوی‌تر می‌کند.

چالش مغزمغز شما علاوه بر ورزش نیاز دارد تا خودش هم فعالیت کند و هر روز چالش‌هایی داشته باشد. سعی کنید چالش‌های کوچکی ایجاد کنید که مغزتان را جوان نگه دارد و به عملکرد آن کمک کند. بازی شطرنج، حل جدول کلمات متقاطع یا سودوکو برای مغز بسیار مفید است. مطالعه را فراموش نکنید.

محافظت از مغز در برابر ضربه به سر گذاشتن کلاه ایمنی و بستن کمربند خودرو از ضربه‌های احتمالی به مغز جلوگیری می‌کند. ضربه خطر دمانس را افزایش می‌دهد.

منبع:روزنامه خراسان

انتهای پیام/

منبع

راه‌های محافظت از مغز
www.yjc.news

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا