زندگی

پاندمی کرونا مانند مانور بیولوژیکی برای نظام سلامت عمل کرد

پاندمی کرونا مانند مانور بیولوژیکی برای نظام سلامت عمل کرد

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، مهم ترین رویدادی که در دوران پاندمی کرونا رخ داد را همکاری بین بخشی برشمرد و گفت: پاندمی کرونا مانند یک مانور بیولوژیک برای حوزه سلامت عمل کرد.

پاندمی کرونا مانند مانور بیولوژیکی برای نظام سلامت عمل کرد

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا زالی، در کنفرانس بین المللی کووید ۱۹ و نظام سلامت به تشریح تجارب و درس آموخته‌های ستاد کرونا در کلانشهر تهران پرداخت.

وی ضمن تقدیر از دست اندرکاران برگزاری این همایش، وضعیت کلانشهر تهران را در مدیریت بیماری کرونا با سایر استان‌های کشور متفاوت دانست و با توجه به تراکم جمعیتی بالا، جمعیت حاشیه نشینی زیاد، سکونت‌های غیررسمی، جمعیت شناوری در حد یک استان کوچک، اتباع غیر ایرانی، زیرساخت‌های ضعیف بهداشتی و درمانی، فرسودگی بیمارستان‌های دولتی نیازمند آسیب شناسی بیشتر برشمرد.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، مهم‌ترین رویدادی که در دوران پاندمی کرونا رخداد را همکاری بین بخشی برشمرد و گفت: پاندمی کرونا مانند یک مانور بیولوژیک برای حوزه بهداشت و درمان عمل کرد.

به گفته وی، در این ساختار ۲۵ نهاد و ۴۶۵ خرده نهاد در کلانشهر تهران با ستاد فرماندهی مقابله با کرونا تهران همکاری کردند و در شورای فرماندهی حضور داشتند.

زالی با اشاره به همکاری خوب ارگان‌های مختلف نظیر نیروی انتظامی، شهرداری، سپاه، ارتش، قوه قضائیه، نهادهای عمومی غیردولتی با ستاد مقابله با کرونا استان تهران گفت: به این طریق همکاری بین بخشی رخداد و باعث شد که پروتکل‌های تدوین شده و اعمال محدودیت‌ها بر اساس وضعیت بیماری در تهران و الگوهای اپیدمیولوژیکی تغییر یابد و تصمیمات اتخاذ شده و اجرایی شود.

وی تصمیم سازی و اجرای تصمیمات را کاملاً دینامیک و پویا ذکر کرد و افزود: پروتکل‌ها بر اساس شواهد جدید به روزمی شد و تصمیمات جدیدی برای مبارزه با بیماری اتخاذ و ابلاغ می‌شد وبا همکاری بین بخشی درسطح استان و توسط ستاد ملی در سطح کشور، پیاده می‌شد.

زالی در ادامه گفت: با طولانی شدن زمان پاندمی، برای بسیاری از مردم وارگان ها، شرایط به مرور به سمت عادی انگاری پیشرفت که حوزه بهداشت و درمان نسبت به آن اعلام خطر کرد و نسبت به اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در خصوص ضرورت رعایت پروتکل‌ها و محدودیت‌ها اقدامات لازم را انجام داد.

وی به کمک‌های داوطلبانه سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف به ستاد فرماندهی و حوزه سلامت در استان تهران اشاره کرد.

حمایت بنیاد مستضعفان، راه اندازی بیمارستان‌های صحرایی و تخت‌های نقاهتگاهی توسط نیروهای مسلح، سپاه و بخش خصوصی، همکاری سه دانشگاه علوم پزشکی پایتخت برای مدیریت یکپارچه تخت‌های درمانی، همکاری شهرداری و سرای محله، ساماندهی سمن‌های شهری، تأمین وعده‌های غذایی برای بیمارستانها، ارائه تسهیلات به مدافعان سلامت توسط سازمان اقتصاد اسلامی، همکاری سازمان فناوری اطلاعات فن آپ برای راه اندازی سامانه ۸۹۵۱۱ برای پاسخگویی به شهروندان برخی از موارد ذکر شده توسط زالی بود.

وی همچنین راه اندازی پویش‌های نذر سلامتی و پاندمی امید برای تأمین نیازهای بهداشتی مردم مناطق محروم و تجهیزات پزشکی مختلفی برای بیمارستانها را از دیگر اقدامات انجام شده در این راستا برشمرد.

تعامل با نمایندگان هنرمندان، فعالان بازارهای دیجیتال و اصناف، نشست و همکاری مداوم با نمایندگان ۲۲ شبکه NGO و گروه‌های داوطلبانه به منظور فرهنگ سازی در جامعه ، همکاری خیرین در راه اندازی نقاهتگاه‌ها، همکاری مؤثر نیروی انتظامی در کشف اقلام سلامت محور قاچاق، راه اندازی شبکه خیرین و سازمان‌های داوطلب برای تأمین ماسک و اقلام محافظتی و مواد ضدعفونی کننده از دیگر اقدامات صورت گرفته در دوران پاندمی کرونا بود که توسط زالی مطرح شد.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران ضمن تقدیر از دست اندرکاران این کنفرانس بین المللی اظهار امیدواری کرد برگزاری چنین سمینارهایی و تبادل اطلاعات و تجارب درس آموخته‌های دوران پاندمی کرونا در عرصه ملی و استانی و بین المللی منجر به دستیابی به راهکارهای جدیدی برای مقابله با بیماری شود.

وی خاطرنشان کرد: فراز و فرودهای بسیار در طول پاندمی کرونا درس‌های جدیدی را به ما آموخت که مهم‌ترین آنها هماهنگی، تعامل، همگرایی و وفاق بود که در سایه آنها بتوانیم راه حل های بسیار خوبی برای نجات جان هموطنان داشته باشیم.

منبع

پاندمی کرونا مانند مانور بیولوژیکی برای نظام سلامت عمل کرد
www.mehrnews.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا