زندگی

۶۰۰ عمل پیوند کلیه سال گذشته در کشور انجام شد

۶۰۰ عمل پیوند کلیه سال گذشته در کشور انجام شد

بوشهر- ایرنا- مدیرعامل انجمن بیماران کلیوی کشور گفت: در زمان حاضر بیش از ۱۰۰ هزار بیمار کلیوی در کشور زیر پوشش این انجمن قرار دارند که در سال گذشته برای  ۶۰۰  نفر عمل پیوند کلیه انجام شد.

۶۰۰ عمل پیوند کلیه سال گذشته در کشور انجام شد

اعظم پناهی مهر روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا در بوشهر افزود: هر چند به دلیل شیوع ویروس کرونا و شرایط بیمارستان‌های کشور عمل‌های پیوند کلیه بویژه در برخی استان‌های جنوبی کاهش یافته است اما انجمن بیماران کلیوی در حال آسیب شناسی و تسهیل‌گری انجام عمل پیوند کلیه برای جامعه هدف است.

وی بیان کرد: ویروس کرونا برای بیماران کلیوی ۲ برابر دیگر افراد سالم مشکلات ایجاد کرد و با توجه به اینکه بیماران دیالیزی هفته‌ای سه بار باید وارد مراکز درمانی شوند در معرض ابتلا به این ویروس قرار داشتند، با تعامل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تزریق نوبت اول واکسن کرونا برای این گروه از بیماران خاص آغاز و در دست اجرا است.

پناهی مهر در باره تامین داروی مورد نیاز بیماران کلیوی ادامه داد: در بخش تامین داروی مورد نیاز برای مدتی نوسان و مشکلاتی وجود داشت اما در زمان حاضر وضعیت بهتر شده هر چند هنوز مشکلاتی در این بخش وجود دارد که باید برطرف شود.

وی گفت: با توجه به اینکه هر بیمار کلیوی بعد از پیوند نیاز به مراقبت‌های ویژه دارد، مهمترین دغدغه انجمن در زمان حاضر روان سازی در عمل پیوند کلیه بویژه در استان‌های جنوبی است که رفت و آمد به استان‌های دیگر برای بیمار و همراهان آنها بسیار مشکل است.

۶۰۰ عمل پیوند کلیه سال گذشته در کشور انجام شد

پناهی مهر ادامه داد: انجمن حمایت از بیماران کلیوی ایران، انجمنی مردم نهاد بدون هیچ بودجه دولتی است و تمام خدمات آن با کمک خیران و نیک اندیشان انجام می‌شود.

پناهی مهر گفت: انجمن حمایت از بیماران کلیوی با ۴۰ سال سابقه به عنوان تنها متولی پیوند زنده در ایران است که در حوزه‌های متفاوت خدماتی، معیشتی، درمانی، دارویی، ورزشی، فرهنگی و هنری فعالیت می‌کند و در تعامل مستقیم با بیمار نقش تسهیل‌گری دارد.

وی یادآور شد: برای حمایت از بیماران کلیوی با تعامل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بین پنج تا ۵۰ میلیون تومان وام برای بیماران دهک‌های یک تا چهار تعلق گرفت و هر استان بسته به بودجه و تعاملی که با بانک‌ها دارند، وام‌های قرض الحسنه برای این افراد پرداخت می‌کنند.

پناهی مهر گفت: هرچند انجام اهدا کلیه از خانواده و خویشاوندان امری زیباتر است اما هدف اصلی انجمن بیماران کلیوی، اهدای عضو از مرگ مغزی است که این فرهنگ ایثار باید در بین مردم ترویج شود.

وی در باره دستگاه‌های دیالیز گفت: در برخی استان‌هایی که در این بخش کمبودهایی وجود دارد تلاش شده تا برطرف شود.

پناهی مهر یادآورشد: انجمن بیماران کلیوی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی با حدود ۱۸۰ شعبه اولین و بزرگترین انجمن فعال در سراسر کشور است.

منبع

۶۰۰ عمل پیوند کلیه سال گذشته در کشور انجام شد
www.irna.ir

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا